Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
poniedziałek,07 października
Imienieny:
Mirella, Marek, Sergiusz
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Historia
obrazek
Hstoria Posady niewątpliwie wiąże się osobą Karola Kowalskiego-Wierusz, polskiego malarza urodzonego w 1869 w Warszawie, bratanka stryjecznego Alfreda. Naukę rysunku rozpoczął w Warszawie u Ksawerego Pillati i Józefa Ryszkiewicza, później w Krakowie u Julisza Kossaka i Wojciecha Kossaka. Po maturze wyjechał do Monachium, gdzie uczył się w prywatnej szkole Stanisława Grocholskiego i Wacława Szymanowskiego. Następnie studiował w tamtejszej Akademii u Hackla. Był członkiem monachijskiego Kunstverineru, a jego obrazy cieszyły się dużym powodzeniem. W tym czasie podróżował do Niemiec, Francji, Anglii i Włoszech. W roku 1897 Alfred Kowalski-Wierusz kupił majątek Mikorzyn, do którego należała Posada. W roku 1899 Karol Kowalski-Wierusz - stryjeczny brat Alfreda wrócił do kraju i osiadł w majątku Posada, gdzie rządcą był Stanisław Dławichowski. Wystawiał wówczas w warszawskiej Zachęcie, Salonach: Krywulta i Kulikowskiego. W latach międzywojennych prowadził w Poznaniu salon sztuki, gdzie wiele malował i rysował. Uprawiał malarstwo rodzajowe. Przedstawiał sceny z życia wiejskiego.

W Posadzie zespół pałacowo-parkowy wpisany do rejestru zabytków zbudowany został w II połowie XIX wieku jako siedziba właścicieli dóbr Posada Łaszczowa. Do majątku należał folwark Olesin. Ostatnim właścicielem był Karol Wierusz-Kowalski. W roku 1938 powierzchnia majątku liczyła 468 ha. W czasie okupacji pałac zajęli Niemcy. Po wojnie majątek rozparcelowano, zniszczone zabudowania gospodarcze zostały rozebrane, a pałac przeznaczono pod mieszkania lokatorskie. W roku 1980 przyjęty pod siedzibę Państwowej Służby Ochrony Zabytków. Po kapitalnym remoncie mieścił się w nim Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatura w Koninie, a od 2013 roku obiekt jest własnością gminy Kazimierz Biskupi. Od lipca 2015 w pałacu znajduje się filia Gminnego Ośrodka Kultury.

Miejscowość Posada do roku 1992 wchodziła w skład parafii św. Andrzeja w Koninie-Gosławicach. W 1989 roku proboszcz tej parafii ks. Alojzy Lewandowski, rozpoczął budowę świątyni, która miała pełnić funkcję kościoła filialnego. W dniu 1 lipca 1992 utworzony został w Posadzie ośrodek duszpasterski, a 10 grudnia tegoż roku została tam erygowana parafia św. Alberta Chmielowskiego.

źródło: www.kazimierz-biskupi.bip.net.pl
zdjęcia: www.facebook.com/palac.posada; www.facebook.com/tpk.konin
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ